RSS

Hyper-V Server 2012 R2 Kurulumu, İlk Ayarlar, Kullanımı ve Yönetimi

2 01 Şubat 2015 ~ Emre FIRAT — Sanallaştırma

Microsoft Hyper-V Server 2012 R2 Kurulumu, İlk Ayarlar, Kullanımı ve Yönetimi

wh2012Microsoft’un sanallaştırma çözümü olan Hyper-V’nin sunucu olarak kurulumunun nasıl yapıldığını, kısaca kullanımını ve yönetiminin nasıl yapılacağına değineceğim.

Burada şuna dikkat edelim. Hyper-V kurulumu Windows Server 2012 R2 üzerine değil, özelleştirilmiş, Microsoft tarafından yayımlanan “Hyper-V Server 2012 R2” sürümünün kurulumu yapılacaktır.

 

Screenshot_23 copy

Microsoft bu sürümünü indirebilmek için öncelikle bu sayfayı ziyaret edin. Sayfaya ulaştığınızda yukarıdaki gibi bir sayfa çıkacak. Adımları takip edin, Microsoft hesabınızla giriş yapın ve size vermiş olduğu bağlantı üzerinden kurulum için gereken ISO kalıbını indirmeye başlayın.

Kurulum Aşamaları

Kuruluma başlamadan önce, belirtmek isterim ki kurulum standart Windows türevi işletim sistemi kurulumundan farksızdır. Yinede adımları anlatarak ilerleyeceğim.

Screenshot_1 copyZaman dilimini ve klavye dili seçimini yapıp ilerleyelim.

 

Screenshot_2 copyInstall Now’a tıklayıp kuruluma geçelim.

 

Screenshot_3 copySözleşmeyi kabul ettiğimize dair, gösterilen kutucuğu işaretleyelim ve ilerleyelim.

 

Screenshot_4 copyAltta bulunan kısımı seçelim de devam edelim.

Screenshot_5 copyKurulum diski ve bölümü ile ilgili ayarlar burada mevcut. Test ortamında olduğumdan 60 Gb lik bölüme kurulum için seçip ileri diyorum.

 

Screenshot_6 copyGördüğümüz gibi Hyper-V Server kurulumu başlamış durumda.

 

Screenshot_7 copyKurulumdan sonra bilgisayar yeniden başlıyor.

 

Screenshot_8 copy

İlk açılışında öncelikle Administrator kullanıcısının parolasını değiştirmemiz gerektiğini bildiriyor.

 

Screenshot_9 copyParola ayarlarını yapıp giriş yaptıktan sonra gördüğümüz gibi Hyper-V Server kurulmuş ve açılmış olarak krşımıza geldi.

İşlemleri komut satırı üzerinden yapıyoruz. Kendine özgü bir komut satırı bizi karşılıyor.

 

Hyper-V Server Yapılandırma İşlemleri ve İlk Ayarlar

Screenshot_10 copyKarşımıza gelen ekranda yapabileceğimiz ayarlar görünüyor. Numaralarını girip ayarları düzenlemeye geçebiliyoruz.

Ben öncelikle ağ ayarları için 8 yazıp ayarlarımı kontrol edeceğim. Buradan ağ ayarlarını manuel düzenleyebilir ya da buradan ağ yapılandırma bilgilerine ulaşabiliriz.

Screenshot_11 copyNetwork Setting kısmına girdiğimizde ethernet kartlarımız ve aldığı ip adresi listelenmiş durumda. Index numarasını girip ilgili Ethernet kartı ile ilgili ayarları yapabiliriz. 11 yazıp devam ediyorum.

 

Screenshot_12 copyGördüğümüz gibi kurmuş olduğum Hyper-V Server ortamdaki dhcp sunucumdan gerekli yapılandırmaları otomatik olarak almış.

 1. Seçenekten manuel düzenleyebilirsiniz.
 2. Seçenekte DNS ayarlarını güncelleyebilirsiniz.
 3. Seçenekte DNS önbelleğini temizleyebilirsiniz.
 4. Ana menüye dönmek içinse 4 ile devam etmeniz gerekiyor.

 

Screenshot_13 copy4 ile ana menüye döndüm ve örnek olması içinbilgisayarın ismini değiştiriyorum. Computer Name için 2 ye geldim ve isim olarak HYPERV-SRV01 yazdım.

Screenshot_14 copyİsim değişikliği için yeniden başlatması gerektiğini söylüyor. Yes butonuna tıklayıp yeniden başlamasını sağlıyorum.

 

Screenshot_15 copyHyper-V Server makinemiz yeniden başladı. Kullanıcı girişi yapıp devam ediyorum.

 

Screenshot_16 copyGördüğümüz gibi Computer Name değişmiş durumda.

 

Hyper-V Server Kullanımı ve Yönetimi

Aynı ağda bulunan farklı bir bilgisayar üzerine HYper-V Manager aracını kurup kullanabiliriz. Bu aracı Windows 7, Windows 8 işletim sistemlerine ve Windows Server işletim sistemlerine kurabilirsiniz. Ben Windows Server 2012 R2 üzerine kurup yönetimini yapacağım.

Screenshot_17 copyServer Manager’ı açıp Features kurulumu kısmına gelip RSAT Tool’ları dediğimiz Remote Administration Tools’ın altında Role Administration Tools>Hyper-V Management Tools’u işaretleyip kurulum işlemlerini tamamlayalım.

 

Screenshot_19 copyKurulum tamamlandığında Hyper-V Manager ve Hyper-V Virtual Machine Connections geldiğini göreceksiniz.

 

Screenshot_20 copyHyper-V Manager’i açalım.

Resimde görüldüğü gibi sağ tık yapıp, Connect to Server… diyelim.

 

Screenshot_21 copyAnother computer kısmına gelip, Hyper-V Server’ın IP adresini yazıp OK butonuna tıklayalım. Bağlanması biraz zaman alabilir.

 

Screenshot_22 copyGördüğümüz gibi Hyper-V Server’a bağlanmış durumdayız. Hyper-V Server’a vermiş olduğumuz ismi görünüyor. Buradan işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

 

Umarım açıklayıcı olmuştur. İyi çalışmalar dilerim.

"Hyper-V Server 2012 R2 Kurulumu, İlk Ayarlar, Kullanımı ve Yönetimi" yazısı için 2 yorum yapılmış.

 1. Kenan Cidali dedi ki:

  Bu ürünü lisanslamak gerekiyor mu? Yoksa konuk VM lerdeki işletim sistemlerinin lisanslı olması yeterli mi?

  • Emre FIRAT dedi ki:

   Lisans işlemleri ile ilgili fazla bilgim yok. Sizi yanlış yönlendirmek istemem. Diğer web kaynklarını incelemenizi öneririm. Bu konuya değinilmiş bir sayfa olacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir