RSS

Ekran Görüntüsü Alma Sihirbazı: LightShot !

3 30 Nisan 2014 ~ Emre FIRAT — Yazılım

Lightshot Nedir?

LightShot-logoLightshot, Print Screen tuşunun yaptığı gibi, Windows 7 ile birlikte gelen Ekran Alıntısı aracı gibi ekran görüntüsü alan bir program. Bu programı öne çıkaran ise ekran görüntüsü almanın yanında diğer yetenekleri.

Lightshot Ücretli mi? Nasıl İndirebilirm?

Lightshot ücretsiz olarak yayınlanmaktadır. Boyutu 2-3 MB kadar olup oldukça hafif çalışmaktadır. Lightshot’u sitesinden, buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Lightshot’u, Windows ve Mac İşletim sistemlerinde kullanılmak üzere kurulabilir iki sürümü bulunmaktadır. Aynı zamanda kullandığınız Chrome, Mozilla Firefox ve Opera tarayıcılarınıza da eklenti olarak kurulum yapabilir web sayfaları üzerinden ekran görüntüsü alabilirsiniz. Türkçe dahil olmak üzere birçok dil seçeneği de bulunmaktadır.

Lightshot KullanımıLightShot_1LightShot_3

Oldukça hafif çalışan Lightshot, PrintScreen tuşuna bastığınızda açılır veya simge durumda bulunur. Tıkladığınızda görüntü almak istediğiniz kısmı seçmenizi ister.

 

 

 

LightShot Özellikleri Nedir?

LightShot_2

Lightshot ile ekranın tamamını değil sadece görüntüsünün almak istediğiniz alanı seçebilirsiniz. Ekran görüntüsünü alırken;

Ekran görüntüsü üzerinde;

Araçlarında bulunan kalem aracı ile şekiller çizebilir, ok işareti, çizgi ve kutu ile almış olduğunuz görüntü üzerinde vurgulamak istediğiniz alanları belirtebilir, metin aracı ile üzerine notlar ekleyebilirsiniz.

Benim sevmediğim özelliklerinden biridir mesela. Program ilgili dosyayı kaydedeceği zaman Belgelerim içinde kendine bir klasör açar ve oraya kayıt yapar. Lighshot ise ekrangörüntüsünü kaydetmek istediğinizde dizin göstermenizi ister ve belirttiğiniz klasöre kaydeder. Görüntüyü JPEG, PNG veya BMP uzantılarında kaydedebilirsiniz. İsterseniz görüntüyü kaydetmeden internete yükleyebilir veya Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabilirsiniz.

LightShot_4

Benim dikkatimi çeken özellikleri bu şekilde. Makale veya inceleme yazılarımı yazarken kullanmakta olduğum, işimi bir hayli kolaylaştıran bu araçla ilgili kısada olsa bir inceleme yazmak istedim. Sizinde işinize yarayacağını umuyorum. Bilgisayarınızda bu küçük programa yer vermekte fayda var.

İyi çalışmalar 🙂

 

"Ekran Görüntüsü Alma Sihirbazı: LightShot !" yazısı için 3 yorum yapılmış.

  1. Samet dedi ki:

    Lisans Ücreti var mı?

  2. AHMET KARACA dedi ki:

    Detaylı bilgi için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir