RSS

HP Z620 Workstation SSD Kurulum Hatası (HP Z620 Workstation SSD Installation Error)

5 17 Haziran 2014 ~ Emre FIRAT — Windows 8

hp-z620-desktop-workstationGeçen 13 Nisan 2014 günü elime bir HP 620 Desktop Workstation bir kasa geldi. Özellikleri de bir o kadar güzel. Üzerinde 2 Adet Xeon İşlemci, 32 GB Ram, 256 GB SSD Disk, 1 TB HDD ve 1 GB Nvidia Ekran kartı mevcuttu. Ürünle ilgili daha detaylı bilgi isterseniz HP’nin resmi web sayfasından bu bağlantıyı takip ederek inceleyebilirsiniz. Neyse gelelim konumuza. Bu makineye Windows 7 kurmaya karar verdik ve kurulumu içinde bulunan 1 TB’lik diski çıkartıp SDD diskine kurulum yapacaktım. Kurulum işlemlerine geldiğimde SSD diski görmedi, diver gerektiğini belirtti ve bize çıkarılabilir aygıttan göstermemizi istedi. Windows 8, Windows 8.1 ve Windows Server 2012 ile de denediğimde diski görüyor fakat biçimlendirme ve bölüme kurulum yapmıyor. Abartısız şunu söyleyebilirimki bir günümü tüm sürücüleri indirip göstermekle geçti, ama hiçbiri fayda vermedi. İnternette incelemediğim sayfa kalmadı ama çözüm bulamadım. Son olarak yardım alabilmek adına HP Müşteri Hizmetleri’ni aradım, onlar tarafından da sürücü göstermemiz söylendi ve e-posta yoluyla ara ara onlardan da sürücü aldım denedim ama nafile bir türlü çözüm olmadı. Cuma günü bununla uğraşarak akşam ettim.  Çözümü akşam eve gidince de araştır tara derken aklıma gelen yöntemleri uygulamak için cumartesi günü öğleden sonra ofise gittim. Aklıma gelen işlemlerden biri işi çözmemi sağlamıştı! 🙂 Sonunda çözdüm ve başarıyla Server 2012 ve Windows 7 kurulumu yapabildim. Bu sorunu birçok kişi yaşayacağını düşündüğümden çözümü anlatayım istedim. Şimdi sorunu nasıl çözdüğüme ve yaptığım işlemlere geçelim.

Yazının devamı…

Vmware Workstation 10 Kullanımı ve İlk Ayarlar

18 12 Haziran 2014 ~ Emre FIRAT — Sanallaştırma

vmware_logo-300x168Bir önceki yazıda Vmware Workstation 10’un kurulumunun nasıl yapıldığını resimli anlatım olarak detaylıca anlatmıştım. Şimdi kullanımı ve ilk ayarlar nasıl yapılır birazda onlardan bahsedelim.

 

 

 

Yazının devamı…

Vmware Workstation 10 Kurulumu Nasıl Yapılır?

1 12 Haziran 2014 ~ Emre FIRAT — Sanallaştırma

vmware_logo-300x168Vmware Workstation nedir?

Vmware Workstation bir sanallaştırma platformudur. Vmware  Workstation 10’u bilgisayarınıza kurulumunu yaptıktan sonra üzerinde sanal bilgisayarlar oluşturup, üzerlerine farklı farklı işletim sistemleri kurup kullanabileceğiniz gibi bir test ortamı olarakta kullanabilirsiniz.  Şimdi kurulumunun nasıl yapılacağını detaylıca anlatacağım.

Yazının devamı…