RSS

Domain ortamında, BGINFO ile Masaüstünde Bilgileri Göstermek

5 19 Şubat 2015 ~ Emre FIRAT — Windows Server 2012

Domain ortamında, BGINFO ile Masaüstünde Kullanıcı ve Bilgisayar Bilgilerini Göstermek

Screenshot_15 copyKurumsal bir noktada, büyük ölçekli bir şirkette sistem ve destek tarafında görevliyseniz kullanıcılardan belli teknik bilgileri isterken ne kadar zorlandığınızı biliyorsunuzdur. Şöyle ki domain ortamında kullanıcılarınız yaşadığı sıkıntılara çözüm olabilmek ve çalışma yapmanız için kullanıcınızın bilgisayar adına, ip adres bilgilerine, bilgisayarın teknik özelliklerine vb. bilgilere ihtiyaç duyarız. Eğer farklı noktalarda şube olarak çalışıyorsanız yerinde bakma şansınız da olmuyor. Kullanıcı ise son kullanıcı pozisyonunda ise bilgileri öğrenmeniz oldukça zor oluyor. Tarif ederek zaman kaybına, kullanıcılarınızın ve sizin de yorucu uğraşlara girmenize neden oluyor.

Microsoft tarafından Sysinfo adlı bir yazılım ile gerekli, istediğimiz bilgileri masaüstünde yazabiliyoruz. Bu şekilde de kullanıcıdan bilgileri isterken sadece masaüstündeki bilgileri bize aktarmasını sağlıyoruz. Gerekli ayarları yaptıktan sonra ise bahsetmiş olduğum programı Group Policy ilkeleri ile tüm bilgisayarlara dağıtabiliyoruz.

Şimdi programı indirip istediğimiz, görünmesini istediğimiz bilgileri ayarlayacağız daha sonra ise Group Policy ile diğer bilgisayarlara göndereceğiz.

Programı bu adresten indirelim. İndirdikten sonra “Bginfo.exe” adlı dosyayı çalıştıralım.

Screenshot_1 copy

Screenshot_5 copyÇalıştırdıktan sonra yukarıdaki gibi açılacak. Ekranda görünmesini istediğiniz kısımları ayarlayabilir, metin boyutlarını değiştirebilir, renklendirebilir bmp formatında resim dosyası ekleyebilirsiniz. Background kısmında arkaplan atayabilir, Position kısmında ekran koruyucunun hangi kısmında (sağ üst köşe orta köşe alt köşe, orta vs.) görüneceğini ayarlayabilir, yaptığınız ayarları Preview ile önizleyebilirsiniz.

 

 

Screenshot_2 copy

Ben yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi düzenledim ve ayarladım. Size de örnek olabilir.

Screenshot_3 copy

Önizlemesi de bu şekilde. Uyguladığımda ekranda bu şekilde görünecek.

 

Screenshot_4 copy

Oldukça kolay kullanıma sahip bir program olduğundan kurcaladıkça kendinize göre ayarlayacaksınız. Hazırladıktan sonra ise File>Save as yolunu takip edip “xxxx.bgi” formatında hazırladığımız yapılandırma dosyasını kaydedelim. Ben emre_ayar.bgi şeklinde yapılandırma dosyamı kaydediyorum.

Gerekli işlemlerimizi yaptık. Şimdi bu hazırladığımız konfigürasyon dosyasını ve BGINFO.exe adlı programı Group Policy ilkeleri ile tüm kullanıcılara oturum açtıklarında çalışacak şekilde yapılandırıp dağıtalım.

 

Screenshot_6 copyGroup Policy Managment’i açalım, domains altında domain adınıza sağ tık yapalım, Create a GPO in this domain, and Link it here… tıklayarak yeni bir GPO objesi oluşturalım. Ben Masaustu_BGINFO adını vererek oluşturuyorum.

 

Screenshot_7 copyDaha sonra oluşturmuş olduğumuz GPO objesini açalım ve User Comfiguration>Windows Setting Scripts (Logon/Logoff) yolunu izleyelim. Logon’u açalım veya sağ tık Properties’e tıklayalım.

 

Screenshot_8 copyAçılan pencerede sol alt kısımda, şekilde gösterdiğim “Show Files…”a tıklayalım.

Screenshot_9 copy

Açılan klasöre BGINFO.exe dosyasını ve oluşturmuş olduğumuz BGINFO yapılandırma emre_ayar.bgi dosyamızı atalım.

 

Screenshot_10 copy

Dosyaları açılan klasöre attıktan sonra önceki ekrana dönelim, sağ orta kısımdaki ADD e tıklayarak yukarıdaki pencereyi açalım. Browse ile BGINFO.exe dosyasının yolunu gösterelim ve Script Parameters olarak “emre_ayar.bgi /timer:0 /NOLICPROMPT /silent” parametresini girelim.

 

Screenshot_11 copy

Kullanabileceğiniz tüm parametreleri Help>Command Line Options kısmından görebilirsiniz. Yeri gelmişken bunu da belirtmiş olalım.

 

Screenshot_12 copy

Gördüğümüz gibi Bginfo.exe ve girdiğimiz parametre görünüyor. OK butonuna tıklayıp çıkalım.

Group Policy Managment’i kapatabiliriz. Yapacağımız ayarlar bu kadar. Şimdi test etme zamanı.

Test işlemimi domaine dahil olan Client1 adlı bilgisayarda deneyeceğim.

Screenshot_13 copy

Yeni Group Policy ilkelerini alabilmesi için CMD komut satırından öncelikle “gpupdate /force” komutunu çalıştırıyorum.

Daha sonra hazırladığımız Group Policy objesi User tarafında Logon policy olduğundan kullanıcı oturumumu kapatıp tekrar açıyorum.

Screenshot_14 copyGördüğünüz gibi oturum açıp kapattığımda bilgiler yapılandırma dosyasında belirttiğim, sağ üst köşeye gelmiş durumda.

Screenshot_15 copy

Ayarladığım bilgiler görünüyor.

Umarım yararlı ve anlaşılır olmuştur. İşinize yarayacağı düşünüyorum. İyi çalışmalar dilerim.

"Domain ortamında, BGINFO ile Masaüstünde Bilgileri Göstermek" yazısı için 5 yorum yapılmış.

 1. yalçın dedi ki:

  ellerine sağlık çok güzel adım adım anlatmışsın,bunu domaine bağlı terminallere nasıl yazdırabiliriz

  • Emre FIRAT dedi ki:

   Teşekkür ederim. Terminalden kastınız Windows Terminal sunucularınız ile onların policy’i ayarlamanız halinde alması gerekiyor diye düşünüyorum.

 2. Adnan yaşar dedi ki:

  çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu. Allah razı olsun sade ve yapıcı anlatım için.

 3. volkan dedi ki:

  merhaba, çok güzel anlatmışsınız, uyguladım win 7 clientlarda sorunsuz çalıştı ancak win 10 makinede gelmedi, gidip serverden uygulamayı bulup ayar.bgi dosyasını çift tıklayıp çalıştırırsam prewiev yada uygula yapabiliyorum, çalışıyor ama logon olduğunda bir şey gelmiyor, kontrol için policye başka ayarlar da yaptım onlar gayet güzel geliyor.

 4. resul dedi ki:

  Çok teşekkür ederim çok faydalı oldu.
  Sağlıkla kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir