RSS

Windows Server 2012 R2’de IE Enhanced Security Configuration Özelliğini Kapatmak

25 Aralık 2014 ~ Emre FIRAT — Windows Server 2012

Windows Server 2012 R2’de IE Enhanced Security Configuration Özelliğini Kapatmak

Windows-Server-2012r2-LogoiBu makelede Windows Server sürümlerinde gelen bir özellikten ve bu özelliğin kısaca ne işe yaradığından ve nasıl kapatılacağından bahsedeceğim. Windows Server sürümlerinde tarayıcı ile internete girmeye çalıştığınızda server sürümlerinde açık olarak gelen bir özellik internete direk çıkmanızı engelliyor. Bunun amacı tabiki bir çeşit güvenlik önlemi. Tarayıcıyı açıp bir web sitesine gitmek istediğinizde bu site güvenilir siteler listesinde yok bu yüzden güvenilir değil gibi bir uyarı penceresi geliyor. Bu uyarı veya önlemle karşılaşmamak için bu özelliği kapatmanız ya da ziyaret etmek istediğiniz siteleri tek tek internet seçenekleri kısmında güvenilir listesine eklememiz gerekiyor. Bu özelliğin adı ise; “Internet Explorer Enhanced Security Configuration” Şimdi nasıl kapatılıyor ona değinelim.

Yazının devamı…

Vmware Workstation 10 Üzerinde Hyper-V Kurulum Hatası, Çözümü ve Kurulumu

22 Aralık 2014 ~ Emre FIRAT — Sanallaştırma

Vmware Workstation 10 Üzerinde Hyper-V Kurulumu

windows2012-vs-vSphere5Vmware Workstation 10’da kurulu olan Windows Server 2012 R2 üzerinde Hyper-V kurulumu yapmayı denediğinizde aşağıdaki hayatı aldığınızı göreceksiniz. Şimdi o hatanın çözümünü ve sanal makine içinde sanal makine nasıl çalıştırılır onu görelim.

 

 

Yazının devamı…

Windows 8’de ISO Dosyalarını Sanal Sürücü Olarak Çalıştırmak

15 Aralık 2014 ~ Emre FIRAT — Windows 8

Windows 8’de ISO Dosyalarını Sanal Sürücü Olarak Çalıştırmak

microsoft-windows-8-logo1Merhaba, bugün Windows 8 ile gelen yeni bir özellikten bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere ISO formatındaki CD/DVD kalıplarını işletim sisteminizde açamıyordunuz veya sanal sürücü olarak çalıştıramıyordunuz. Sadece Windows üzerinde gelen yazdırma sayfası karşılıyordu bizi ve sadece CD/DVD üzerine yazdırma şansımız oluyordu. Şayet ISO kalıpları üzerinde herhangi bir değişiklik, içerindeki belgelere ulaşmak veya sanal sürücü olarak bilgisayarımızda çalıştırmak istersek Nero, Power ISO, Daemon Tools gibi ücretli-ücretsiz 3. Parti yazılımlara ihtiyaç duyuyorduk. Windows 8 ile birlikte yeni gelen bir özellik artık ISO dosyalarını herhangi bir programa ihtiyaç duymadan, direk sanal sürücü olarak çalıştırma imkânı veriyor.

Yazının devamı…

Group Policy ile CD/DVD ve Çıkarılabilir Aygıtlara Dosya Yazmayı Engellemek

1 10 Aralık 2014 ~ Emre FIRAT — Active Directory

Group Policy ile CD/DVD ve Çıkarılabilir Aygıtlara Dosya Yazmayı Engellemek

Windows-Server-Active-Directory-v-black-logo_2Kurumunuzda çıkarılabilir depolama aygıtlarına (USB bellekler, taşınabilir hard diskler, hafıza kartları, USB yoluyla cep telefonu hafızaları vs.) dosya yazılmasını ve kopyalanmasını engellemek isterseniz bunu gerçekleştirmeniz mümkün. Kurumunuzda kullanılan bilgisayarlarda Active Directory yapısını kullanıyorsanız Group Policy ile çıkarılabilir depolama aygıtlarının sadece okunabilir (ReadOnly) çalışmasını sağlayabilir ve bu şekilde de yapınızdaki bilgisayarlardan çıkarılabilir depolama aygıtlarına dosya yazılmamasını veya kopyalanmamasını sağlayabilirsiniz.

Bunun nasıl yapılacağını anlatmaya başlayalım isterseniz. İşlemleri Windows Server 2012 R2 üzerinde kurulu Active Directory Group Policy üzerinden detaylı bir şekilde gerçekleştireceğim.

Yazının devamı…

Sonraki sayfa »