RSS

Linux Mint ile Windows Server 2012 ve Windows 8’de Unutulan Parolayı Sıfırlama

4 21 Mayıs 2014 ~ Emre FIRAT — Windows 8, Windows Server 2012

Linux Mint ile Windows Server 2012 ve Windows 8’de Unutulan Parolayı Sıfırlamak/Değiştirmek

Linux mint ile Windows Server 2012 R2 Parola Sıfırlamak

Windows Server 2008, Server 2012, Server 2012 R2, Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1’de unuttuğumuz veya bilmediğimiz kullanıcı parolalarını Linux Mint veya herhangi bir Linux dağıtımı kullanarak parolasını sıfırlayacağız. Bunu nasıl yapacağımızı detaylı olarak anlatmadan önce kafanızda canlanması adına kısaca şöyle açıklayabilirim: Öncelikle Linux Mint’i DVD’ye veya USB diskimize yazdırıp boot işlemini gerçekleştireceğiz. Daha sonra işletim sisteminin bulunduğu bölüme dosya görüntüleyicisi ile ulaşıp, Windows/System32 klasörü altında bulunan osk.exe dosyasını adını değiştirip yerine aynı dizinde bulunan cmd.exe yi kopyalayıp, adını osk.exe yapacağız. Daha sonra bilgisayarı kaatıp Windows ile başladıktan sonra ekran klavyesini çalıştırmak istediğimizde cmd ekranı karşımıza gelecek ve buradan parolamızı değiştireceğiz.

Yazının devamı…

DNS Server Ayarları ve Yönetimi: Forward Lookup Zones

8 09 Mayıs 2014 ~ Emre FIRAT — DNS, Windows Server 2012

Windows Server 2012 R2 DNS Server Ayarları ve Yönetimi

Bölüm 1: Forward Lookup Zones

Bu makalede Forward Lookup Zones zonları nasıl oluşturulur, zone üzerindeki kayıt türleri nelerdir, bunlar nasıl oluşturulur bunları anlatmaya çalışacağım.

Yazının devamı…

Windows Server 2012 R2 Domain Name Server (DNS) Kurulumu

05 Mayıs 2014 ~ Emre FIRAT — DNS, Windows Server 2012

Domain Name Server (DNS) Nedir?

DNS, servisi ismin ip karşılığını tutarak ilgili sunucuya yönlendirilmemizi sağlayan servistir. DNS servisi sayesinde ulaşmak istediğimiz sunucuya IP yerine tanımlanmış ismi ile ulaşabiliriz. Yani, 173.194.40.113 IP’sinin karşılığı Google.com’dur. Bunun kayıtları DNS Sunucuları üzerinde kayıtlıdır. Örneklendirmek gerekirse, Google.com’a ulaşmak istediğimizde ilk olarak DNS sunucusuna ulaşılır, DNS sucunusunda “Google.com” adının karşılığı olan IP’nin “173.194.40.113” olduğu söylenir ve gerekli sunucuya yönlendiriliriz. Eğer DNS sunucusunda Google.com’un kaydı olmasaydı Google.com şeklinde ilgili sunucuya ulaşamazdık. Bu yüzden IP adresinin bilmemiz gerekirdi.

Kısaca özetlemek gerekirse DNS servisi isimlerin IP karşılığını tutan servistir.

Yazının devamı…

Sysprep Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

25 02 Mayıs 2014 ~ Emre FIRAT — Windows 8

Sysprep Nedir? Ne İşe Yarar?

Sysprep İşlemiSysprep, Microsoft tarafından geliştirilen, imaj alma işlemleri için kullanılan, donanım özgürlüğü sağlayan bir kurulum aracıdır.

Aynı donanım özelliklerine sahip birden fazla bilgisayarlara tek tek kurulum bize hem vakit kaybettirir hem de gereksiz bir iş yükü olur. Tek tek kurulum yapmak yerine aynı özelliklere sahip olan bilgisayarlardan birine kurulum yaptıktan sonra üzerinde istediğimiz değişiklikleri yapıp, daha sonra Acronis True İmage veya Norton Ghost gibi imaj alma programları ile HDD imajını alıp diğer bilgisayarlara hızlı bir şekilde kopyalama yapabiliriz.

Yazının devamı…