RSS

Domain ortamında, BGINFO ile Masaüstünde Bilgileri Göstermek

4 19 Şubat 2015 ~ Emre FIRAT — Windows Server 2012

Domain ortamında, BGINFO ile Masaüstünde Kullanıcı ve Bilgisayar Bilgilerini Göstermek

Screenshot_15 copyKurumsal bir noktada, büyük ölçekli bir şirkette sistem ve destek tarafında görevliyseniz kullanıcılardan belli teknik bilgileri isterken ne kadar zorlandığınızı biliyorsunuzdur. Şöyle ki domain ortamında kullanıcılarınız yaşadığı sıkıntılara çözüm olabilmek ve çalışma yapmanız için kullanıcınızın bilgisayar adına, ip adres bilgilerine, bilgisayarın teknik özelliklerine vb. bilgilere ihtiyaç duyarız. Eğer farklı noktalarda şube olarak çalışıyorsanız yerinde bakma şansınız da olmuyor. Kullanıcı ise son kullanıcı pozisyonunda ise bilgileri öğrenmeniz oldukça zor oluyor. Tarif ederek zaman kaybına, kullanıcılarınızın ve sizin de yorucu uğraşlara girmenize neden oluyor.

Microsoft tarafından Sysinfo adlı bir yazılım ile gerekli, istediğimiz bilgileri masaüstünde yazabiliyoruz. Bu şekilde de kullanıcıdan bilgileri isterken sadece masaüstündeki bilgileri bize aktarmasını sağlıyoruz. Gerekli ayarları yaptıktan sonra ise bahsetmiş olduğum programı Group Policy ilkeleri ile tüm bilgisayarlara dağıtabiliyoruz. Yazının devamı…

Hyper-V Server 2012 R2 Kurulumu, İlk Ayarlar, Kullanımı ve Yönetimi

2 01 Şubat 2015 ~ Emre FIRAT — Sanallaştırma

Microsoft Hyper-V Server 2012 R2 Kurulumu, İlk Ayarlar, Kullanımı ve Yönetimi

wh2012Microsoft’un sanallaştırma çözümü olan Hyper-V’nin sunucu olarak kurulumunun nasıl yapıldığını, kısaca kullanımını ve yönetiminin nasıl yapılacağına değineceğim.

Burada şuna dikkat edelim. Hyper-V kurulumu Windows Server 2012 R2 üzerine değil, özelleştirilmiş, Microsoft tarafından yayımlanan “Hyper-V Server 2012 R2” sürümünün kurulumu yapılacaktır.

Yazının devamı…