RSS

Posta Kutusunu Adres Listelerinden Gizlemek

12 Nisan 2016 ~ Emre FIRAT — Exchange, PowerShell

Posta Kutusunu Adres Listelerinden Gizlemek (Mailbox, Hide from address lists)

Exchange 2013 LogoPosta Kutusunu Adres Listelerinden Gizlemek: Kullanıcıların posta kutusunu Dağıtım gruplarında görünmesini istemiyorsanız kullanıcının posta kutusu üzerinden işaretleyebileceğiniz bir kutucuk ile mümkün. Bu kutucuğu işaretlediğinizde diğer kullanıcılar eposta göndermek istediklerinde Adları Denetle butonuna tıklamalarına rağmen ilgili kullanıcı listelenmeyecek, dağıtım gruplarına posta göndermek istediklerinde yine o grup içinde göremeyeceklerdir. Yapınızda Skype For Buisness (Lync) mevcutsa ve kullanıcının da SfB hesabı olsa bile yine aramalarda listelenmeyecektir. Yerine göre ihtiyacınız olabilir. Hem Exchange Admin Center (ECP) arayüzü üzerinden hem de Exchange Managment Shell (EMS) üzerinden nasıl yapılacağını kısaca anlatacağım.

Posta Kutusunu Adres Listelerinden Gizlemek

Exchange Admin Center‘da recipients > mailboxes kısmından kullanıcının MailBox hesabını açın ve resimde de görülen “Hide from address lists (adres listelerinden gizle) kutucuğunu işaretleyin ve Save diyerek işlemi kaydedin. ECP arayüzünden yapılan işlem bu kadar.

Exchange Managment Shell (EMS)’de Adres Listelerinden gizleme işlemi yapmak için ise aşağıdaki komutu çalıştırın.

Adres Listelerinde gizli olan posta kutusunu aktif etmek isterseniz aşağıdaki komutun son kısmında yazan $true değerini $false olarak değiştirmeniz yeterlidir.

(Örnek olsun diye ali.veli posta kutusu üzerinde işlem yapıyorum.)

Adres Listelerinde Gizli olan Posta kutularının listesini aşağıdaki komutu EMS’de çalıştırarak görebilirsiniz.

Posta Kutusunu Adres Listelerinden Gizlemek

İyi Çalışmalar.

"Posta Kutusunu Adres Listelerinden Gizlemek" yazısı için hiç yorum yapılmamış..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir