RSS

Vmware Workstation 10 Üzerinde Hyper-V Kurulum Hatası, Çözümü ve Kurulumu

22 Aralık 2014 ~ Emre FIRAT — Sanallaştırma

Vmware Workstation 10 Üzerinde Hyper-V Kurulumu

windows2012-vs-vSphere5Vmware Workstation 10’da kurulu olan Windows Server 2012 R2 üzerinde Hyper-V kurulumu yapmayı denediğinizde aşağıdaki hayatı aldığınızı göreceksiniz. Şimdi o hatanın çözümünü ve sanal makine içinde sanal makine nasıl çalıştırılır onu görelim.

 

 

Screenshot_1 copySERVER2 adlı Sanal olarak kurulu olan Windows Server 2012 R2’de Server Manager’dan Hyper-V kurulum işlemlerini yapmaya çalıştığımda yukarıdaki gibi bir hata alırsınız. Sanallaştırma zaten çalışıyor şeklinde bir hata.

Screenshot_2 copy

Öncelikle sanal Windows Server 2012 R2 işletim sistemimizi kapatalım. Daha sonra ilgili sanal makinenin ayarlarında işlemler yapabilmek için göstermiş olduğum “Edit virtual machine settings”e girelim. Aynı zamanda resmin altında belirtmiş olduğum, sanal makinenin dosyalarının bulunduğu yol mevcut. Birazdan ihtiyacımız olacak. Varsayılan ayarlarıyla oynanmamışsa dosyaların dizini sizde de gösterdiğim şekildedir.

Screenshot_3 copyVirtual Machine Settings kısmında Proccessors kısmına gelelim ve gösterdiğim “Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI” tik işaretini işaretleyelim. OK deyip buradan çıkalım. Burada yapmamız gereken ayarlar sadece bu kadar. Sanallaştırma desteğini açmış bulunmaktayız.

Screenshot_4 copyDaha öncede belirtmiş olduğum sanal makinemizin dosyalarının bulunduğu dizine gelelim. Varsayılan dizin “C:\Users\KullaniciAdi\Documents\Virtual Machines\Makineİsmi” şeklindedir.

Screenshot_5 copy

Dizine geldikten sonra Makineİsmi.vmx dosyasına sağ tık, birlikte aç deyip Not Defteri veya varsa NotePad++ ile açalım.

Screenshot_6 copy

Açtıktan sonra en alt satıra gelelim, “hypervisor.cpuid.v0 = “FALSE” kodunu/metnini satırını ekleyelim ve kaydedelim.

Screenshot_7 copy

Daha sonra sanal makinemizi çalıştıralım. Windows Server 2012 R2 üzerinde Hyper-V kurulumu yapmayı denediğinizde kurulumu yapabileceğinizi göreceksiniz. Görmüş olduğunuz gibi ben Hyper-V kurulumunu yapabildim.

Screenshot_8 copy

Kurulum tamamlandıktan sonra Hyper-V üzerinde sanal makine oluşturdum ve gördüğünüz gibi Windows 7 deneme sürümünü kurabiliyorum. Bu şekilde farklı test işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. İyi çalışmalar.

"Vmware Workstation 10 Üzerinde Hyper-V Kurulum Hatası, Çözümü ve Kurulumu" yazısı için hiç yorum yapılmamış..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir