RSS

Group Policy ile Local Administrator’u Devre Dışı Bırakmak ve Parolasını Değiştirmek

10 Kasım 2014 ~ Emre FIRAT — Active Directory

Group Policy ile Local Administrator’u Devre Dışı Bırakmak ve Parolasını Değiştirmek

Windows-Server-Active-Directory-v-black-logo_2Yapınızdaki kullanıcılar bilgisayarında bazı yönetimsel işlemler yapmak istediklerinde yetkilerinin olmadığı uyarısı ile karşılaşırlar ve yetkili bir kullanıcı parola isteği penceresi karşılarına çıkar. Kendileri işlem yapamazlar.

Fakat bilgisayarda bulunan yerel Administrator kullanıcısı işlemler için yetkilidir ve bu kullanıcıyı kullanarak istedikleri tüm işlemi yapabilirler. Bu istemediğimiz bir durumdur.

Bu durumla karşılaşmamak için yerel Administrator kullanıcısını devre dışı bırakalım ya da parolasını değiştirelim. Bu işlemi Group Policy ile yapacağız.

Screenshot_1

Group Policy Managment’i açalım ve şekilde gördüğünüz şekilde sağ tık yapıp “Create a GPO in this domain, and Link it here…” diyerek yeni bir Group Policy objesi oluşturalım. (İsterseniz var olan bir GPO düzenleyerek de yapabilirsiniz. Fakat ben yeni bir GPO ile işlem yapmayı tercih ediyorum.)

Screenshot_2

Ben her Group Policy objesinde hangi kuralı tanımladığımı bilmek için isimlendirerek GPO lar oluşturuyorum. Size de bu şekilde tavsiye ederim. İşinizi kolaylaştıracaktır.

Screenshot_3

Oluşturmuş olduğum GPO’ya sağ tık yapıp Edit seçeneğine tıklayıp düzenleme sayfasına girdim. Şekillerle göstermiş olduğum adımları takip ederek “Local Users and Groups” sekmesine ulaşın.

Screenshot_4

Gelmiş olduğunuz “Local Users and Groups”a sağ tık yapın ve New>Local User’e tıklayın.

Screenshot_5

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi Administrator (built-in) seçin, parolasını değiştirmek istiyorsanız sadece parolasını değiştirin ya da Administrator kulalnıcısını ilgili kolonu işaretleyerek devre dışı bırakın.” Daha sonra işlemleriniz bittiğinde OK tıklayıp işlemi tamamlayın.

Screenshot_6

Gördüğümüz gibi kuralımız oluşmuş. Domain yapınıza dahil olan tüm bilgisayarlarınızda bulunan yerel Administrator kullanıcısının parolasını değiştirmiş ve kullanıcıyı devre dışı bırakmış oldunuz.

Umarım yararlı ve açıklayıcı bir anlatım olmuştur. İyi çalışmalar.

"Group Policy ile Local Administrator’u Devre Dışı Bırakmak ve Parolasını Değiştirmek" yazısı için hiç yorum yapılmamış..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir