RSS

Windows Server 2012 R2 DHCP Server Kurulumu

1 28 Nisan 2015 ~ Emre FIRAT — DHCP, Windows Server 2012

Windows Server 2012 R2 DHCP Server Kurulumu

DHCP Server Kurulumu Nasıl Yapılır?DHCP Sunucusu, ağda bulunan mevcut cihazlara otomatik olarak IP adresi, alt ağ maskesi, ağ geçidi, DNS adresleri gibi ağdaki istemcilerin alması gereken bilgileri üzerinde ayarlamış olduğunuz yapıya uygun dağıtır. DHCP sunucuları sayesinde tek tek manuel IP gibi bilgiler atanmaz, otomatik olarak belli bir düzene göre dağıtım yapılır.

Windows Server 2012 R2 işletim sistemi üzerinde DHCP rolünün kurulumunu adım adım yapalım. Kuruluma başlamadan önce DHCP rolünü kuracağımız makineye statik IP (manuel IP) verdiğimizden ve aynı ağ ortamında DHCP hizmeti veren başka bir sunucu olmadığından emin olmamız gerekiyor.

Screenshot_17 copy

Benim DHCP Server olarak yapılandıracağım sunucumun Ağ ayarlarını yukarıda gördüğünüz gibi yapılandırdım.

Screenshot_1 copy

Öncelikle Server Manager (Sunucu Yöneticisi)’i açalım. Ardından 2. seçenek olan Add Roles and Features’i açalım.

Screenshot_2 copy

Add Roles and Features Wizard (Rol ve Özellik Sihirbazı) açıldığında ilk sayfada Sihirbaz ile ilgili bilgilendirme sayfası karşımıza geliyor. Next butonuna tıklayıp bu sayfayı geçelim. Bu sayfayı bir sonraki kurulumunda görmek istemiyorsanız “Skip This page default” seçeneğini işaretlerek “Next” butonuna tıklayıp bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Screenshot_3 copy

Gelen sayfada “Role-based or feature-based installation” seçeneğini seçip devam edelim.

Screenshot_4 copy

Bu sayfada Sunucu havuzundan hangi sunucumuza kuracağımızı seçmemizi ya da kurmak istediğimiz sanal bir sabit disk seçmemizi istiyor. Benim kurulum yaptığım sistemde tek sunucu olduğundan dolayı bu aşamada ilk seçeneği seçip geçiyorum.

Screenshot_5 copy

Kurmak istediğimiz sunucu rolünü işaretlememiz isteniyor. DHCP Server rolünü kuracağız. Ok işareti ile gösterilen DHCP Server’in yanında bulunan kutucuğu işaretleyelim.

Screenshot_6 copy

“Features(Özellik)” kurulumu yapmayacağımız için herhangi bir işaretleme yapmadan bu adımı geçelim.

Screenshot_7 copy

Bu kısımda DHCP Server kurulumuna geçmeden önce, bilgilendirme ve dikkat etmemiz gereken huşulardan bahsediyor. Örneğin; statik IP ataması yapmamız gerektiğini belirtiyor. Bu adımı Next deyip geçelim.

Screenshot_13 copy

Bu sayfada kuracağımız Roles ve Features (roller ve özellikleri)’ları belirtiyor. Üst kısımda bulunan “Restart the destination server automatically if required” seçeneği “Gerekirse sunucuyu yeniden başlat” anlamına geliyor. Eğer bu seçeneği işaretlersek kurmuş olduğumuz rol veya özellik aktif olması için yeniden başlatmak gerekiyorsa sistem kendini otomatik yeniden başlatacaktır. İşaretlemek veya işaretlememek sizin tercihinizdir. Kurmuş olduğumuz Rolü veya özelliği kullanabilmemiz için yeniden başlatma gerekirse işaretlemediğinizde elle yeniden başlatmanız gerekir.

Ben işaretleyip geçiyorum ve kurulum bittikten sonra sistem gerekirse yeniden başlayacaktır. “Install” butonuna tıklayıp kurulumu başlatalım.

Screenshot_9 copy

Screenshot_10 copy

Son iki resimde görüldüğü gibi kurulum başladı ve başarıyla tamalandı. Close tıklayıp Add Roles and Features Wizard (Roller ve Özellikler Kurulum Sihirbazı)’nı kapatalım.

Screenshot_11 copy

Server Manager’da bir uyarı mevcut. Kurulumu tamamlamak için Şekilde gördüğümüz gibi tıklayalım ve “Complete DHCP Configuration”a tıklayıp devam edelim.

Screenshot_12 copy

Bu adımda bilgilendirme olarak hangi grup üyeleri ile bu işlemi yapabileceğimizi belirtiyor. Ben domain ortamında, Administrator kullanıcısı ile kurulum yaptığımdan devam ediyorum. Bir sonraki adımda bizden Authorization işlemi yapacağımız kullanıcıyı belirtmemiz istenecek.

Screenshot_12 copy

Ben kurulum yaptığım emrefirat.local domain ortamımdaki Administrator kullanıcısı ile devam ediyorum. Commit butonuna tıklayıp Authorization işlemini başlatalım.

Screenshot_14 copy

Authorization işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı. Eğer bir hata ile karşılaşılmış olsaydı, yani Authorization yapılmasaydı şekildeki resimde gösterdiğim gibi “Done” yazan kısımda “Failed” yazacaktı. Eğer böyle bir hata ile karşılaşırsanız authorization işlemi yapan kullanıcınızın yetkilerini kontrol edin ve gerekirse belirtmiş olduğu “DHCP Administrators” ya da “DHCP Users” gruplarının üyesi yapıp tekrar deneyin. Son olarak Close’a tıklayıp sihirbaz penceresini kapatalım.

Screenshot_15 copy

Server Manager üzerinde, resimde göstermiş olduğum Tools altında bulunan DHCP Tool’unu açalım.

Screenshot_16 copy

Gördüğümüz gibi dc01.emrefirat.local üzerinde DHCP rolümüz kurulmuş ve çalışıyor.

Fakat henüz herhangi bir Scope oluşturmadığımızdan dolayı DHCP Sunucumuz IP dağıtmayacaktır.

Bir sonraki yazımda Scope Nasıl Oluşturulur, detaylıca değineceğim.

Umarım açıklayıcı ve anlaşılır olmuştur. İyi çalışmalar dilerim.

"Windows Server 2012 R2 DHCP Server Kurulumu" yazısı için bir yorum yapılmış.

  1. […] Bir önceki yazımda Windows Server 2012 R2 üzerinde DHCP Server kurulumunu adım adım anlatmıştım. Şimdi DHCP Server kurulumundan sonra DHCP Serverda Scope Olusturma ve Temel Ayarlar nasıl yapılır, gerekli ayarlar nelerdir bunlara değineceğim. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir