RSS

Windows Server 2012 R2’de IE Enhanced Security Configuration Özelliğini Kapatmak

25 Aralık 2014 ~ Emre FIRAT — Windows Server 2012

Windows Server 2012 R2’de IE Enhanced Security Configuration Özelliğini Kapatmak

Windows-Server-2012r2-LogoiBu makelede Windows Server sürümlerinde gelen bir özellikten ve bu özelliğin kısaca ne işe yaradığından ve nasıl kapatılacağından bahsedeceğim. Windows Server sürümlerinde tarayıcı ile internete girmeye çalıştığınızda server sürümlerinde açık olarak gelen bir özellik internete direk çıkmanızı engelliyor. Bunun amacı tabiki bir çeşit güvenlik önlemi. Tarayıcıyı açıp bir web sitesine gitmek istediğinizde bu site güvenilir siteler listesinde yok bu yüzden güvenilir değil gibi bir uyarı penceresi geliyor. Bu uyarı veya önlemle karşılaşmamak için bu özelliği kapatmanız ya da ziyaret etmek istediğiniz siteleri tek tek internet seçenekleri kısmında güvenilir listesine eklememiz gerekiyor. Bu özelliğin adı ise; “Internet Explorer Enhanced Security Configuration” Şimdi nasıl kapatılıyor ona değinelim.

 

Screenshot_1 copy

Internet Explorer tarayıcısı ile herhangi bir sayfaya gitmek istediğimde bahsetmiş olduğum hata karşıma geldi.

Screenshot_2 copy

Server Manager’ı açalım. Oradan Local Server ve üstteki resimde gösterdiğim IE Enhanced Security Configuration’a tıklayalım.

Screenshot_3 copy

Açıldığında karşımıza bu pencere gelecek burada gördüğünüz iki kısım var. Biri Administrators grubu için diğeri ise Users grubu içindir. Ben bu özelliği hem Administrators grubu için hem de Users grubu için kapatacağımdan her ikisinde de resimde gördüğünüz gibi “Off” konumuna getirdim. Siz istediğiniz gruba kapatabilir veya açabilirsiniz. OK butonuna tıklayıp kapatalım.

Artık Internet Explorer Enhanced Security Configuration’u kapalı durumda. Şimdi tarayıcınızla herhangi bir siteye gitmek istediğinizde artık ilgili ayar kapalı olduğundan herhangi bir uyarı ile karşılaşmayacaksınız.

İyi çalışmalar dilerim.

"Windows Server 2012 R2’de IE Enhanced Security Configuration Özelliğini Kapatmak" yazısı için hiç yorum yapılmamış..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir